Co to jest HACCP?
HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points), to po polsku: Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli, i dotyczy całego systemu zapewnienia bezpieczeństwa w produkcji oraz dystrybucji żywności oraz produktów przeznaczonych do spożycia (np. suplementów diety).

Jaki jest cel HACCP?
System ten ma na celu opracowanie i wdrożenie procedur bezpieczeństwa podczas wszystkich procesów produkcji, począwszy od przyjęcia surowców lub półproduktów do magazynu, poprzez przygotowanie, wyprodukowanie produktu gotowego, aż po jego zapakowanie, zmagazynowanie i dystrybucję oraz sprzedaż konsumentom.

W ramach systemu HACCP opracowywana jest i wdrażana dokumentacja mająca na celu odnotowywanie i ewidencjonowanie wszelkich zdarzeń w procesie produkcyjnym.

 

Jakie są korzyści z wprowadzenia HACCP?
System HACCP dzięki wprowadzeniu analizy specyficznych dla danej produkcji zagrożeń, a także dzięki określeniu środków mających na celu zapobieganiu negatywnym zdarzeniom, umożliwia kontrolę newralgicznych punktów na każdym etapie technologicznym produkcji, które mają decydujący wpływ na jakość zdrowotną żywności.

W praktyce system HACCP polega na zidentyfikowaniu tych etapów w procesie produkcji i dystrybucji, w których szczególnie mogłoby dojść do zakażenia lub zanieczyszczenia surowca czy gotowego produktu.

 

Co to jest szkolenie HACCP?
W ramach szkolenia HACCP, w zależności od profilu działalności przedsiębiorcy, prowadzone są odpowiednio szkolenia:
GHP (dobrej praktyki higienicznej) – dotyczące warunków żywienia
GMP (dobrej praktyki produkcyjnej) – dotyczące warunków produkcji żywności.

W przypadku prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności zarówno w przedmiocie produkcji żywności, jak i żywienia ludzi, pracodawca poddaje pracowników obu tym szkoleniom.

 

Jakie są korzyści ze szkolenia HACCP?
Poza faktem, iż szkolenie jest obowiązkowe, daje ono możliwość zapoznania pracowników z tzw. punktami krytycznymi występującymi w zakładzie podczas produkcji żywności lub żywienia ludzi. Jednocześnie ma na celu zaznajomienie uczestników z zasadami wykonywania prac tak, aby zapewnić jak najwyższe standardy bezpieczeństwa epidemiologicznego i higieniczno – sanitarnego. Ponadto zapoznaje słuchaczy z zasadami i sposobem prowadzenia dokumentacji HACCP.

 

Jak często należy poddać pracowników szkoleniu HACCP?
Obowiązujące przepisy prawa nie precyzują, z jaką częstotliwością, czy ile razy należy poddawać pracowników takiemu szkoleniu. Zależy to przede wszystkim od ustalonych w danym przedsiębiorstwie standardów HACCP. Przyjmuje się jednak, że szkolenie takie należy przeprowadzać w sytuacji, gdy przedsiębiorca wprowadza nowe rozwiązania technologiczne, nowe produkty, których produkcja wymaga innych, niż dotychczasowe procedury technologiczne, a także przy zmianie parku maszynowego, wprowadzeniu nowych urządzeń oraz procedur bezpieczeństwa żywności lub żywienia.